Takmičarska knjižica

Da bi neko postao takmičar, prvo trener treba da proceni da je osoba sposobna za to, a onda da se taj borac registruje i dobija takmičarsku knjižicu. Za to je potrebno:
- Uradi lekarni pregled kod specijaliste sportske medicine
- Izvod iz matične knjige rođenih
- Potrebne su 2 slike
- Troškovi saveza su 700 dinara
- Kopija lične karte ili nekog drugog dokumenta
- Ukoliko borac nosi protezu, potrebna je i potvrda od stomatologa da je sposoban za meč
Istorija kik boksa
Borilački sportovi stari su koliko i samo čovečanstvo. Oni proizilaze iz instinkta i želje da se preživi. Kako je napredovalo čovečanstvo i sva ljudska dostignuća, tako je napredovao i sistem borbe i usavršavao se do današnjih dana. Da sport nema neke granice ni bilo kakva ograničenja potvrđuje i kik boks. To je sport koji je spojio različite kulture i narode. Nožni udarci iz karatea, tekvondo-a i drugih istočnjačkih sportova su spojeni sa evropskim boksom. Danas je kik boks jedan od 3 najpopularnija borilačka sporta na svetu. Milioni ljudi treniraju ovaj sport čija popularnost postaje sve veća na celom svetu. U poslednjih 10 godina žene pokazuju neverovatno interesovanje. Kik boks ima značajnu ulogu u mnogim istaknutim policijskim i vojnim jedinicama i spada u sastavni deo obuke.
Ako uzmemo u obzir vekovnu tradiciju borilačkih sportova, kik boks spada u mlade sportove. Nastaо je u Japanu 50-ih godina prošlog veka. Najveći doprinos stvaranju današnjeg kik boksa dao je Amerikanac Majkl Anderson, koji je osnovao svetsku federaciju svih stilova karatea. Iz ove organizacije nastaje današnja WAKO federacija kojoj pripada i naš klub. Prvo svetsko prvenstvo u Ful kontaktu održano je 1978. godine..
Discipline kik boksa
Neke od disciplina su: TVRDE DISCIPLINE (udarci se izvode punim kontaktom):
- LOW KICK
- FULL CONTACT
- K1


MEKANE DISCIPLINE (udarci se izvode kontrolisano):
- KICK LIGHT CONTACT
- LIGHT CONTACT
Kategorije
Uzrasne kategorije U kik boksu su uzrasne kategorije podeljene na sledeći način i važe za sve discipline:
- Pioniri (11-13 godina)
- Kadeti (14-15 godina)
- Juniori (16-18 godina)
- Seniori (19-40 godina)
- Veterani (mastери) (41-55 godina)
Težinske kategorije
Muške
- Muva (48-51kg)
- Bantam (51-54kg)
- Pero (54-57kg)
- Laka (57-60kg)
- Poluvelter (60-63.5kg)
- Velter (63.5-67kg)
- Polusrednja (67-71kg)
- Srednja (71-75kg)
- Lakoteska (75-81kg)
- Poluteska (81-86kg)
- Teska (86-91kg)
- Superteska (91+kg)
Ženske
- Bantam (46-48kg)
- Pero (48-52kg)
- Laka (52-56kg)
- Srednja (56-60kg)
- Lakoteska (60-65kg)
- Teska (65-70kg)
- Superteska (70+kg)
Zaštitna oprema
☆ Zaštitna oprema je obavezna






Doping sportsko zlo

Nedozvoljene supstance koje utiču na unapređenje sportskih aktivnosti nazivaju se doping. Doping nije nikakva novina, on ima dugu istoriju i primenu. Postoje dokazi da se koristio u antičkoj Grčkoj, na Olimpijskim igrama. U starom Rimu gladijatori su koristili strihnin, kako bi unapredili izdržljivost. Nacisti su u 2. Svetskom ratu koristili metamfetamine. Kako je napredovala farmaceutska industrija, tako je napredovao i doping i otvarao nova tržišta i dobijao sve više i više potrošača širom sveta.
Da bi se razumela upotreba dopinga, prvo se mora detaljnije objasniti i definisati sport. Sportom se mogu rekreativno baviti sve zdrave osobe. Što se takmičenja tiče, sportisti se mogu takmičiti u amaterskom ili profesionalnom sportu.
Amaterski sport ima svoje sportske kodekse, fer plej, zdravo rivalstvo. Uglavnom je tako, ali daleko od toga da nema uopšte podela, klanova i favorizovanja pojedinaca.
Sve ovo je zanemarljivo ako bismo poredili amaterski sport sa profesionalnim. Kada stavite potpis na ugovor, onda niste više sportisti, već radnici globalne industrije zabave. Onda pričamo o velikim kompanijama kao što su: Nike, Adidas, Puma... i druge velike kompanije koje nemaju veze sa sportskim brendovima, mediji, politika, kriminal, farmaceutska industrija i umešanost same države.
Ti sportisti su deo velike mašinerije koja stvara ogromne profite. Mediji od njih prave polubogove i idole nacija. Naravno, slava prija, i ne bira se način da se zadrži pozicija. Da bi ostali na vrhu, sportisti su spremni na sve.

Različiti su razlozi zbog kojih se koristi doping, neki od ključnih su:
- Nagrade
- Slava
- Pritisak od strane trenera ili uprave kluba
- Pritisak od strane medija
- Pritisak od strane navijača
- Nedostatak samopouzdanja
- Politički razlozi
Olimpijski pokret je ustanovio antidoping pravilnik.
Zabranjene grupe supstanci:
- Stimulansi
- Narkotici
- Anabolički agenesi
- Androgleni anabolički steroidi
- Beta 2 agonisti
- Diuretici
- Pepitdni hormoni, mimetici i analozi
Zabranjene metode:
- Krvni doping
- Administracija artificijalnih (primena veštačkih) nosača kiseonika i plazma ekspandera
- Farmakološke, hemijske i fizičke zloupotrebe
Grupa zabranjenih supstanci - u određenim situacijama:
- Alkoholi
- Kanabinoidi
- Lokani anestetici
- Glukokortikosteroidi
- Beta blokatori
Doping je najveće zlo u sportu. Upotrebom dopinga uništavaju se svi sportski principi i sport se pretvara u biznis bez kodeksa i časti. Uništava se fer plej, zdravo i sportsko nadmetanje. Zdravlje sportista se ne smatra bitnim jer su sportisti u profesionalnom sportu samo potrošni materijal. Borba protiv dopinga je neuspešna, zbog korupcije i mita. Kazne nisu iste za sve, neki sportisti zaista budu kažnjeni, a nekima se progleda kroz prste. Koliko je i sama država uključena u sport, govori činjenica kakav je položaj američkih sportista na Olimpijskim igrama.