Zašto kik boks?

Bavljenje ovim sportom vam može doneti mnoge koristi koje će uticati na kvalitet vašeg života. Neke pogrešne navike vas mogu zdravstveno ili životno ugroziti, takođe mogu vam umanjiti kvalitete koje imate i učiniti vas slabijim. Poročan život, hrana lošeg kvaliteta, stres i nedovoljno fizičke aktivnosti je uvod u bolesti i bitno skraćenje života... Šta tačno dobijamo redovnim treniranjem:
- Možete vaše psihičke i fizičke karakteristike podići na viši nivo
- Samopouzdanje
- Samokontrolu
- Možete pobediti stres
- Može se izbeći ili umanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti
- Izgubiti suvišne kilograme
- Smanjićete rizik od gojaznosti
- Izgledaćete bolje
- Bićete pozitivniji
- Naučićete da se odbranite
- Imaćete kvalitetniji san
- Nećete imati želju za porocima
Šta negativno utiče na rezultat u kik boksu?

Kada se upišu u kik boks klub, većina početnika je ubeđena da će redovnim treningom postići velike rezultate. Međutim, u praksi se pokazalo da je redovan trening samo jedan detalj koji čini celinu. Potrebno je objediniti sve i uskladiti način života sa treningom. Tek onda dolazi do rezultata. Faktori koji negativno utiču na sportski rezultat u kik boksu su:
- Održavanje kilaže gladovanjem i dehidratacijom
- Konzumiranje alkohola
- Cigarete
- Neadekvatna ishrana
- Nedovoljno sna
- Narkotici
- Nedostatak samopouzdanja
- Pad motivacije
- Pogrešna trenažna struktura
- Loša genetika
- Manjak hrabrosti
Za prvih 9 faktora se može pronaći rešenje. Postoje stručnjaci koji mogu rešiti ove probleme. Ali, ako je problem genetika ili ako sportista nije hrabar, jedino rešenje je rekreativno bavljenje sportom bez nerealnih očekivanja i takmičarskih ambicija.


Ishrana

Nasilno i nestručno skidanje kilaže kako bi se održala težinska kategorija je česta pojava u borilačkim sportovima. Većina takvih boraca kada prođe merenje, smatra da će jednim dobrim obrokom i povećanim unosom vode nadoknaditi sve. Ovaj model skidanja kilaže, ako potraje dugo, može stvoriti ozbiljne zdravstvene komplikacije.
Da bismo imali dobar program ishrane, mora se napraviti plan koji će uzeti u obzir:
- godine
- pol
- usklađenost između potrošnje energije i energetskog unosa
- namirnice koje sportista voli
Bez dovoljno unetih ugljenih hidrata je besmisleno pričati o izdržljivosti. Glikogen u jetri održava normalan nivo šećera u krvi, što je bitno za rad mozga. Glikogen u mišićima je uskladištena energija, koju koristimo na treninzima. Ako je u dovoljnoj količini uskladišten u mišićima, jedan od uslova za uspešan meč ili trening je ispunjen.
Obrok pre treninga: treba da sadrži proteine i zdrave masti kako bi se postepeno oslobađala energija tokom treninga.
Posle treninga: Prvo se mora nadoknaditi izgubljena tečnost, zatim 1-2 sata posle treninga treba jesti kako bi došlo do resinteze glikogena u jetri i mišićima. Obrok treba da sadrži proteine i ugljene hidrate kako bi se brzo nadoknadila izgubljena energija i oporavio mišić.
